7. 8. 2016: Pamätný deň Božieho sluhu biskupa Jána

7. 8. 2016: Pamätný deň Božieho sluhu biskupa Jána

V nedeľu 7. 8. 2016 si veriaci spišskej diecézy pripomenuli 51. výročie smrti Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáaka.

Slávnostnú svätú omšu v Zákamennom za účasti kňazov a veriacich z celého Slovenska celebroval spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. Spomienkovú slávnosť prinieslo Rádio Lumen v priamom prenose.

V homílií život a dielo biskupa Jána priblížil prof. Peter Zubko, cirkevný historik a člen Komisie historikov: „Byť silný vo chvíľach skúšky, to nie je len tak. Aj to je veľká Božia milosť. a skúšky sa treba pripraviť. Na biskupovi Vojtaššákovi vidíme, akého mal veľkého prorockého ducha…nezradil nesklamal a vytrval až dokonca.

Po skončení svätej omše program spomienkovej slávnosti pokračoval pásmom svedectiev ľudí, ktorí sa zúčastnili príprav a samotného pohrebu Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka. Na záver svedectiev vystúpil s príhovorom predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák, v ktorom spomínal na svojho otca, ktorý počas pohrebu ako prvý vyzval na rehabilitáciu nespravodlivo odsúdeného biskupa Jána Vojtaššáka.

Postulátor procesu blahorečenia Peter Jurčaga predstavil veriacim Deviatnik za blahorečenie biskupa Jána Vojtaššáka. Spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka povzbudil veriacich k modlitbe za blahorečenie Božieho sluhu a zdôraznil, že proces jeho blahorečenia stále pokračuje. Spomienkové pásmo ukončila modlitba za blahorečenie a procesia k hrobu Božieho sluhu.